تکنولوژی ساخت ( ماشین ابزار )
High feed towards technology, iran is the best
درباره وبلاگ


به نام خدا
این وبلاگ درراستای تحقق نیاز های آموزشی و کاربردی در زمینه صنعت ساخت و تولید کشور و نیز آشنایی علاقمندان با این صنعت مادر فعالیت دارد. تمامی مطالب این وبلاگ بصورت اختصاصی و کاملا معتبر میباشند. حتی الامکان سعی میکنم مطالب جدید و به روز رو در وبلاگ قرار بدم. درصورت داشتن هرگونه سوال یا نظر و پیشنهاد میتوانید با شماره من ( 09906125821 ) و یا قسمت تماس با مدیر با من در ارتباط باشید.

مدیر وبلاگ : علی خوب بخت
نویسندگان
چهارشنبه 12 تیر 1398 :: نویسنده : علی خوب بخت
به نام خدا

منظور از سرعت و فید چیست و چرا حائز اهمیت هستند؟

برخی مفاهیم و اصطلاحات اولیه وجود دارند که فرد ماشینکار از آنها بمنظور بحث در مورد تغذیه و سرعت­ بهره برده و هر شخصی بایستی با آنها آشنا باشد. کلمه “سرعت­” به سرعت محور ماشین به rpm (دوران در دقیقه) اشاره دارد. در یک مجموعه از آزمایشات انجام گرفته در حوزه ماشینکاری ، مشخص گردید که سرعت محور ماشین, مهمترین عامل تعیین کننده طول عمر ابزار به شمار می­رود. کارکرد ماشین CNC در سرعت بالا , باعث ایجاد گرمای اضافه گردیده (روش­های دیگری نیز برای تولید گرما وجود دارد)، که این امر باعث نرم شدن ابزار و نهایتا کند شدن لبه می­گردد. در ادامه در مورد اینکه چگونه طول عمر ابزار را به حداکثر مقدار ممکن برسانیم صحبت خواهیم کرد اما اکنون سرعت محور دستگاه را مهمترین عامل در افزایش طول عمر ابزار در نظر بگیرید.

منظور از “ فید ” نرخ تغذیه به واحد طول در دقیقه است (مانند اینچ در دقیقه یا میلیمتر در دقیقه با توجه به اینکه شما از واحدهای متریک یا انگلیسی بهره می­برید). نرخ تغذیه با توجه به نرخ براده برداری تعیین می شود . نرخ براده برداری ,حجمی از براده است که دستگاه فرز شما تولید می کند – برای اکثر ماشینکارها هرچه سرعت بیشتر باشد بهتر است، تا زمانیکه مشکلی ایجاد گردد. رایج ­ترین مشکل در هنگام ماشینکاری با نرخ تغذیه بسیار بالا شکست یا سایش ابزار می باشد.


برای مشاهده ادامه مطالب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


به عنوان مثال من یک فرد مبتدی هستم ، درصورتی که با ماشین فرز با سرعت بسیار پایین ماشینکاری کنم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

این یک تصور اشتباه است که شما می­توانید با رفتار شدیدا محافظه کارانه از مشکلات ماشینکاری اجتناب کنید. اینکه سرعت محور ماشین را پایین گرفته و نرخ تغذیه را کند در نظر بگیرید و هیچ چیزی نشکند و همه چیز بخوبی پیش برود! فلز یک ماده بسیار سخت است. ماشینکاری پلاستیک ، چوب و مواد نرمتر دیگر ممکن است بدلیل تغذیه و سرعت محور نامناسب دچار مشکل گردد ، اما ماشینکاری فلز به مراتب حساس تر است. در ادامه به برخی از نتایج ماشینکاری با سرعت بسیار کم اشاره می کنیم :

اگر سرعت دوک ماشین نخ ریسی در مقایسه با  میزان تغذیه را کاهش دهید ، پره‌ های ابزار را وادار میکنید تا براده برداری سنگینی روی قطعه کار انجام دهند.

 • چنانچه سرعت محور دستگاه را در مقایسه با نرخ تغذیه به میزان زیادی کاهش دهید ، تیغه فرز دستگاه , براده برداری بسیار زیادی انجام خواهد. با این کار فرز انگشتی با سرعت زیادی به سمت قطعه کار حرکت کرده و براده های بزرگی را از آن جدا می کند که می تواند به شکستن تیغه فرز منجر شود .
 • چنانچه نرخ تغذیه را در مقایسه با سرعت محور ماشین به میزان زیادی کاهش دهید, تیغه فرز به جای براده برداری یا برش قطعه کار , آنرا ساییده و پرداخت می کند. بسیاری از ماشینکارها به شما خواهند گفت که سریعترین راه را برای کند کردن یک تیغه فرز این است که محور دستگاه را در جهت معکوس چرخانده و با آن براده برداری کرد.به همین ترتیب, ماشینکاری با نرخ تغذیه بسیار پایین نیز باعث ایجاد اثرات مشابهی می­گردد. در اینجا به گفتن همین نکته بسنده کنیم که ماشینکاری بسیار آهسته می تواند به اندازه ماشینکاری بسیار سریع (یا حتی بیشتر از آن) به تیغه فرز فشار بیاورد.

بسیار خوب ، متوجه هستم. آیا یک نقطه مطلوب یا محدوده مطلوب برای نرخ تغذیه و سرعت محور وجود دارد؟

دقیقا همینطور است ، یک سرعت محور و نرخ تغذیه مطلوب در هر عملیات ماشینکاری وجود دارد ولی در عین حال عدد دقیقی برای این دو پارامتر مورد نظر نیست اما در عین حال محدوده چندان کسترده ای نیز در انتخاب سرعت محور و تغذیه مطلوب وجود ندارد و در صورت خروج از این محدوده, تبعات اجتناب ناپذیری خواهد داشت. هرچه قطعه کار سخت تری را ماشینکاری کنید، محدوده مطلوب کوچکتر و تبعاتماشینکاری در بیرون از این محدوده بزرگتر خواهد بود. زمانی که از این محدوده مطلوب مطلع شدید، پارامترهای ماشینکاری را تنظیم کنید تا مقدار براده برداری، پرداخت سطحی یا طول عمر ابزار را به حداکثر برسانید. در حقیقت شما غالبا میتوانید دو مورد از سه مورد فوق را به حداکثر مقدار خود برسانید ولی نمی توانید همزمان تمام آنها را در ماکزیمم مقدار خود داشته باشید.

بیایید این محدوده مطلوب و مخاطرات ماشینکاری در خارج از آن را بررسی کنیم :

این نمودار نسبی بوده یعنی شما نمی­توانید از نسبت­ها یا مقیاس­ها عددی استخراج کنید. نگاهی به موقعیت نواحی مرتبط با یکدیگر و ایده­ سرعت و تغذیه سریعتر یا کندتر بیندازید.

بیایید نگاهی به مفهوم نواحی مختلف در این نمودار بیندازیم :

تغذیه با حجم براده بالا (Feeding too Much Chipload) :

با توجه به مباحث صورت گرفته، زمانیکه شما در یک سرعت مشخص نرخ تغذیه بسیار بالایی را بکار می برید ، احتمال شکست ابزار وجود دارد و هر چه تغذیه بیشتر باشد این احتمال نیز بیشتر می­شود  تاجاییکه در برخی موقعیت ها شکست تیغه فرز حتمی است. برای درک این مفهوم , یک حالت حدی را در نظر بگیرید که در آن سرعت دوران محور صفر بوده و ابزار در قطعه کار فرو رود ! طبیعتا ابزار خواهد شکست.

حداکثر نرخ براده برداری (Maximum Material Removal Rate or MRR:

جایی که در آن سرعت چرخش محور آنقدر سریع است که ابزار نمی سوزد و نرخ تغذیه آنقدر بالاست که ابزار نمی شکند , محدوده مطلوب از نظر دستیابی به حداکثر نرخ براده برداری است. اگر شما یک تولید کننده هستید ، کار در این محدوده سرعت و تغذیه برای شما به صرفه بوده و شما را در رقابت به جایگاه بالاتری می رساند.

سرعت بسیار زیاد (Too Fast) :

سرعت بالای محور ماشین گرمای بسیار زیادی ایجاد می کند که سبب نرم شدن ابزار و در ادامه تخریب آن خواهد شد. البته در این مورد استثنائاتی نیز وجود دارد که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

بهترین طول عمر ابزار (Best Tool Life) :

اندکی کاهش سرعت محور دستگاه فرز و تغذیه ابزار با نرخی کمتر از مقدار مناسب (جهت دستیابی به حداکثر نرخ براده برداری) , طول عمر ابزار برش را به بیشترین حد خود افزایش خواهد داد. به خاطر داشته باشید که کم کردن سرعت دوران محور در مقایسه با نرخ تغذیه ، تاثیر بیشتری بر طول عمر ابزار دارد.

پرداخت سطح (Surface Finish) :

کاهش میزان تغذیه در سرعت بالای محور , براده ها را کوچکتر کرده و منجر به پرداخت سطحی بهتر قطعه کار می­گردد. البته محدودیت­هایی نیز وجود دارد و بزرگترین آن این است که شما به تدریج میزان تغذیه را بیش از حد کاهش دهید که در نتیجه طول عمر ابزار تحت تاثیر گرمای زیاد ایجاد شده در اثر سایش , کاهش می یابد.

ماشین­های فرسوده (Older Machines) :

در نتیجه سرعت محور دستگاه کاهش یافته بعلاوه نرخ تغذیه ماشین نیز کاهش یافته است. بنابراین در دستگاه های قدیمی که نمی توانید با سرعت بالا ماشینکاری کنید احتمالا نیاز خواهید داشت که از تیغه فرز کاربیدی استفاده کنید. همچنین ممکن است نیاز شود از ابزارهایی از جنس فولاد تندبر (HSS) نیز استفاده نمایید. برای خیلی از ماشینکاران عجیب است که در سرعت یا تغذیه های خاصی , ابزارهایی از جنس فولاد تندبر عملکردی بهتر از ابزارهای کاربیدی از خود نشان می دهند البته این موضوع به قابلیت های دستگاه و جنس قطعه کار وابسته است.

تغذیه بسیار آهسته (Feeding Too Slow) :

با توجه به آنچه بیان شد، با نرخ تغذیه بسیار پایین , به جای براده برداری , سایش ابزار رخ می دهد، که این کار اساسا باعث کاهش طول عمر ابزار گردیده و بایستی از آن اجتناب شود.

----------------------------------------------------------------

منبع : وبسایت چمفر

موفق و سربلند باشید


نوع مطلب : آموزش، اطلاعات فنی، ماشین ابزار و CNC، ابزارشناسی، 
برچسب ها : فید مناسب، عمر ابزار، شرایط بهینه، عمق بار زیاد، حداکثر سرعت، حداکثر فید،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
Free counters!
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات