تکنولوژی ساخت ( ماشین ابزار )
High feed towards technology, iran is the best
درباره وبلاگ


به نام خدا
این وبلاگ درراستای تحقق نیاز های آموزشی و کاربردی در زمینه صنعت ساخت و تولید کشور و نیز آشنایی علاقمندان با این صنعت مادر فعالیت دارد. تمامی مطالب این وبلاگ بصورت اختصاصی و کاملا معتبر میباشند. حتی الامکان سعی میکنم مطالب جدید و به روز رو در وبلاگ قرار بدم. درصورت داشتن هرگونه سوال یا نظر و پیشنهاد میتوانید با شماره من ( 09906125821 ) و یا قسمت تماس با مدیر با من در ارتباط باشید.

مدیر وبلاگ : علی خوب بخت
نویسندگان
یکشنبه 17 فروردین 1399 :: نویسنده : علی خوب بخت
به نام خدا

استفاده از اتوماسیون صنعتی یک الزام است!

 شتاب چینی ها در بکارگیری بیشتر ربات ها در بحبوحه شیوع کرونا

(این مطلب ۲ مارس ۲۰۲۰ توسط cnbc.com منتشر شده است)

 

• در حالی که ویروس کرونا در چین همچنان در حال گسترش است صنایع این کشور سرعت توسعه ربات های صنعتی و سایر فناوری های اتوماسیون را افزایش داده اند؛
• براساس گزارش منتشر شده از سوی فدراسیون جهانی رباتیک [۱] تبدیل به بزرگترین بازار ربات های صنعتی شده و بیشترین سرعت رشد را در سرتاسر جهان دارد؛

• تحقیق انجام شده توسط اتاق بازرگانی ایالات متحده در شانگهای چین بر روی ۱۰۹ شرکت تولیدی مستقر در این شهر و مناطق اطراف آن نشان می دهد که نزدیک به نیمی از آنها از کمبود نیروی انسانی رنج می برند و این بزرگ ترین چالشی است که طی هفته های اخیر با آن مواجه بوده اند. دو سوم این شرکت ها اظهار کرده اند که نیروی کافی برای رساندن تولید به مقدار نامی خود را ندارند.

Marvin Sepe نایب رییس شرکت Irvine در چین که متعلق به شرکت CTC Global کالیفرنا است در حال تلاش است تا کارخانه مستقر در چین خود را که بیش از یک ماه است به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده دوباره راه اندازی کند.

Covid 19 , Coronavirus , Industrial Automation , اتوماسیون صنعتی , کوید 19 , ویروس کرونا , production , رباتیک

برای گشایش مجدد این کارخانه در شرق چین و در شهر Huaian قرار دارد او باید اسناد مربوط به سلامتی ۶۲ کارگر و کارمند خود شامل وضعیت سلامتی، مدت قرنطینه، دوره ایزولاسیون و سفرها و ملاقات های اخیر آنها را به نهادهای دولتی چین ارایه کند. تمامی کارگران غیر از دو نفر آنها تمامی معاینات الزامی دولت چین را پشت سر گذاشته اند. وی همچنین باید اطمینان حاصل کند که کل کارخانه که در آن کابل شبکه های توزیع برق تولید می شود به طور کامل ضدعفونی شده است.

پس از بازگشایی خط تولید در تاریخ ۲ مارس دمای بدن تمامی کارگران روزی دو بار اندازه گیری خواهد شد و همه کارگران باید مجهز به ماسک و دستکش باشند. با بازگشت کارگران به کارخانه تولید با شیب ملایمی افزایش خواهد یافت و کیفیت خروجی به دقت پایش خواهد شد. تمامی کارگرانی که به سر کار خود بازگشته اند حقوق و دستمزد مربوط به دوران توقف تولید را بطور کامل دریافت خواهند کرد. حتی بخشی از دوران توقف تولید که هم زمان با تعطیلات طولانی و دو هفته ای سال نو چینی بود (از ۲۵ ژانویه) نیز مشمول این قاعده خواهد شد.

مجموعه تولیدی شرکت CTC Global در چین در منطقه ای با فاصله حدود ۴۰۰ کیلومتر از Wuhan کانون شیوع ویروس قرار دارد با این وجود از سرایت این ویروس در امان نبوده است. اما با وجود تمامی مشکلات ذکر شده این کارخانه بسیار راحت تر و با زحمت کمتر نسبت کارخانجاتی که تعداد بالای نیروی انسانی در آنها مشغول به کار است خواهد توانست دوباره به تولید ایده آل خود بازگردد چرا که کارخانجاتی که وابستگی زیادی به نیروی انسانی بالا دارند به دلیل مسایلی چون طی شدن دوران قرنطینه، بسته بودن راه ها و جاده ها، ایزولاسیون و مواردی از این دست بیشتر با مشکل کمبود نیروی کار در دوران شیوع بیماری و پس از آن درگیر خواهند بود.

خوشبختانه پیش از شیوع ویروس کرونا، مجموعه تولیدی شرکت CTC Global در چین به سطح بالایی از اتوماسیون صنعتی مجهز شده است. Sepe دراین ارتباط می گوید: «خطوط تولید ما در چین به گونه ای طراحی شده اند که مبتنی بر ماشین آلات خودکار و اتوماسیون صنعتی عمل می کنند و کمترین وابستگی را به نیروی کار کارگری دارند». او همچنین می گوید: «شرکت ما پلنت تولیدی دیگری در اندونزی دارد و به دلیل گستردگی جغرافیایی مجموعه های تولیدی کمتر مستعد تأثیرپذیری در برابر بحران های اینچنینی است».

بازگشت به کار
اگرچه بیش از ۱۰۰ میلیون کارگر چینی که در کارخانجات تولید خودرو، لوازم خانگی، گوشی های هوشمند و غیره در چین مشغول به کار هستند رفته رفته و پس از فروکش کردن بحران کرونا به محل کار خود باز خواهند گشت اما شیوع covid 19 یک پیام قطعی و روشن برای صنعت داشت:

«استفاده از فناوری های اتوماسیون صنعتی و رباتیک یک الزام است.»


نوع مطلب :
برچسب ها : کرونا و صنعت، COVID-19، پیام کرونا، کاهش تولید، اتوماسیون صنعتی، ربات ها و کرونا، خط تولید کرونایی،
لینک های مرتبط :
جمعه 15 فروردین 1399 :: نویسنده : علی خوب بخت
به نام خدا

خواندن این مقاله برای تمامی افراد مرتبط با صنعت الزامی است!

شکی نیست که تولید، کشور را به توسعه می رساند. و شکی نیست که رونق تولید می تواند شاه‌ کلید برون‌ رفت از چالش‌ های اقتصادی باشد. با توجه به داشتن منابع عظیم انرژی و ثروت ملی در کنار توان بزرگ انسانی، کشور بسیار مستعد تولید فناورانه نیز هست که رونق تولید و از نوع فناورانه آن قطعاً توسعه ‌ای پایدار و در شأن ایران را در پی خواهد داشت.

تولید محتضر ما با نام‌ گذاری و همایش رونق نمی‌ یابد. اهمیت رونق تولید بر همگان روشن است. ولی نقشه راه رسیدن به آن مبهم و الزامات آن مورد تردید تصمیم سازان است. تناقض وجود دارد بین شرح مسأله و روشمندی حل آن.

در بیشتر اقتصادهای پایدار و نزدیک به مطلوب ما، سهم بزرگ تولید، بر عهده شرکت ‌ها و بنگاه ‌های کوچک و متوسط بوده، حمایت از تولید و رونق آن به معنای حمایت از همه صنایع از جمله این سازمان ‌های کوچک و متوسط است.

ارز چند نرخی و عملکرد ناموزون گمرک از مسائل مهم در تقابل با رونق تولید هستند. تولیدکنندگان نیازمند مواد اولیه و قطعات استاندارد خارجی هستند. از یک‌ طرف همه تولیدکنندگان امکان دریافت ارز دولتی ندارند و بسیاری از آن‌ ها در گمرک مشکلات فراوان دارند. در عمل شرایط برابری بین تولید کننده ‌های مختلف و بین تولید کنندگان و وارد کنندگان وجود ندارد. تولید کنندگان، بخصوص اگر محصولشان فناورانه باشد، اگر بخواهند مواد اولیه و قطعات استانداردشان را از بازار داخلی تهیه کنند (با فرض وجود)، با بالاترین نرخ ارز باید تهیه کنند.

از طرفی دریافت ارز دولتی دارای شرایطی است که برای بیشتر تولید کنندگان قابل انجام نیست. چه ازنظر زمانی چه مقررات چه حجمی که نیاز دارند، یعنی اختلاف هزینه زیادی بین محصول تولید کننده‌ ای که موفق شده است ارز دولتی برای مواد اولیه ‌اش دریافت کند با تولید کننده ‌ای که موفق نشده است به وجود می‌آید. در بسیاری از صنایع عملاً امکان رقابت نیست و تولید کننده‌ هایی که دسترسی به ارز دولتی ندارند متوقف می‌ شوند که کاملاً در تقابل با رونق تولید است.

در رقابت بین تولید کنندگان و وارد کنندگان این اختلاف شدیدتر است. تصور کنید تولید کننده‌ ای یک محصول پیشرفته مانند یک دستگاه پزشکی یا یک روبات صنعتی، با ظرفیت مثلاً ده دستگاه در سال، تولید می‌ نماید. هر دستگاه نیاز به ده ‌ها قطعه استاندارد وارداتی دارد که به‌ اجبار باید با ارز آزاد تهیه گردد (سایر مشکلات را هنوز دخیل نمی‌ داریم). در همین حال وارد کنندگان، آن ‌هایی که موفق شده‌ اند ارز دولتی دریافت کنند، محصول نهایی را با شرایط ناعادلانه وارد می‌ کنند و تولید کاملاً از بین می‌ رود. تفاوت انواع نرخ ارز به‌ قدری زیاد است که هیچ مقدار ارزش‌ افزوده یا مزیت رقابتی نمی‌ تواند بر این اختلاف غالب باشد. فقط با ارز تک‌ نرخی این مسأله حل خواهد شد.

گمرک نیز مقوله دیگری است. تولیدکنندگان (به ویژه آن ‌هایی که تکثر زیادی در مواد اولیه و قطعات استاندارد دارند) برای هر محصول خود باید مواد و قطعات زیادی تأمین کنند که هر کدام شامل هزینه ‌های گمرکی شده است و بهای تمام‌ شده محصول را بالابرده است. حال وارد کننده محصول نهایی یک‌ بار هزینه گمرکی می‌ پردازد و اختلاف زیادی در هزینه ‌ها با تولیدکننده دارد. درست است که برخی قوانین مصوب در این راستا وجود دارند ولی در عمل این قوانین نتیجه‌ بخش نیستند. تولید به واردات می‌بازد. راه‌حل، یکسان‌ سازی تعرفه ‌های گمرکی برای همه کالاها یا حذف گمرک است.

رونق تولید نیازمند سرمایه‌ گذاری امن داخلی و خارجی است. سرمایه‌ گذاران علاقه ‌ای به سرمایه‌ گذاری در وضعیت موجود ندارد. ریسک سرمایه بالاست و به جای شعار باید ریسک سرمایه‌ گذاری را کم کرد. برای سرمایه‌ گذاری خارجی، که نقش بزرگ‌ تری در رونق تولید می‌ تواند داشته باشد، کار بیشتری لازم است. برای جذب سرمایه‌ گذاری خارجی باید تضمین داد و امنیت القا کرد. رونق تولید بدون تضمین امنیت سرمایه ‌ها به سخن‌ دانی نیست.

بانک ‌های ما دشمنان تولیدند. بهره ‌های بالا، ترجیح دادن دلالان به تولید کنندگان، عدم وجود کارت اعتباری، عدم گردش پول بانک‌ ها در تولید و شراکت بانک ‌ها در دلالی ‌ها و کارهای کاذب و چاپ پول بدون پشتوانه، هم‌ زمان با کنترل اقتصاد به‌ صورت دستوری، کمر تولید را شکسته و ارزش پول ملی را تبدیل به ارزن کرده است و جیب آقازادگان را آبستن. تولید نیازمند بانک تولید محور است. نیازمند بانک متصل به شبکه بانکی جهانی، به هر قیمتی، هست.

رونق بدون ارتباط مؤثر با جهان ممکن نیست. کشوری هست که در ارتباطات جهانی مشمول تحریم ‌های گسترده و دست‌ انداز باشد و هم‌ زمان تولیدش رونق داشته باشد؟ تولید برای دریافت فناوری، همکاری با صاحبان فناوری، مواد اولیه، شرکت در نمایشگاه ‌ها، عقد قراردادهای بین‌ المللی، دریافت نمایندگی‌ ها و … نیازمند ارتباط با دنیا است. برای رونق تولید ارتباط با جهان بسیار با اهمیت می‌باشد و باید سیاست‌ ها به نحوی پیش بروند که با حفظ منافع ملی، ارتباطات نیز مؤثر باشند.

کار آفرینی تولید محور رونق را افزون می‌کند. امید، بزرگ‌ ترین محرک تولید کنندگان و کار آفرینان است. نشاط یکی از مهم‌ترین انگیزه ‌های تولید است. انتظار کار آفرینی هوشمند و مؤثر برای رونق تولید در شرایط بیشتر بیم تا امید انتظاری غیر واقعی است.

کار آفرینان شاهد اختلاس‌ ها، چالش ‌های ناکار آمدی مدیریت ‌ها و شعارها هستند، چرا باید امیدوار به رونق تولید باشند؟ چگونه باید انگیزه برای تولید داشته باشند؟ هنگامی‌ که کسر بزرگی از قشر فرهیخته، مولد و کارآفرین به مهاجرت تمایل پیدا می‌ کنند چگونه باید از رونق تولید برایشان گفت؟ نخبگان و کار آفرینان معمولاً وارد بحث نمی‌ شوند، وقتی سرخورده می‌شوند، یا گوشه‌ نشین می‌ شوند و از رونق زایی فاصله می‌گیرند، یا مهاجرت می‌کنند. کار از مهاجرت نخبگان گذشته و به مهاجرت کار آفرینان رسیده ‌ایم. بدون امید و نشاط و آرامش رونقی نخواهد بود. مثال نقضی سراغ دارید؟

تولید کنندگان رغبتی به رقابت با ویژه خواران ندارند. از تقابل با نورچشمی‌ ها یا متقلبان استقبال نمی ‌کنند. درحالی‌ که تولید کنندگان با زحمت فراوان، با کسورات قانونی ناعادلانه محصولی تولید می‌کنند، آقازادگان یا متقلبان با استفاده از ضعف در اجرای قانون، بدون گمرک و با ارز دولتی و بدون پرداخت کسورات قانونی، محصولات را وارد می‌ نمایند، هیچ، در فروش هم از روابط استفاده کرده، بهتر می‌ فروشند. یک راهکار می‌ تواند حذف مالیات بر ارزش‌ افزوده برای تولید کنندگان و موارد تشویقی مانند آن برای کاهش اثر رقابت با نا اهلان باشد.

رونق در یک سیکل بسته بسیار محدود است. در سایه تراز تجاری مثبت از طریق صادرات می‌ توان رونق زیادی به تولید بخشید. برای صادرات باید هر کاری انجام شود و ارزش برند ساخت ایران را اعتبار بخشید و زیر ساختار صادرات بنیان گذاشت.

موارد بیشتری می‌ توان شمرد، ولی کفایت به همین مقدار باید برای تذکر کافی باشد. نگارنده تولید کننده است و رسالتی جز رونق تولید نشناخته است. منتهی بیم قطع به‌ یقین نگارنده از این است که این رسالت مهم، در شعار زدگی نتیجه معکوس گیرد.

رونق تولید نه با همایش درست می‌ شود، نه با مجیزگویی، نه چاپ اطلاعیه و…، بلکه باید مواردی که مطرح شد و مواردی که مطرح نشد را به‌صورت بنیادین ساخت.

رونق تولید , اتوماسیون صنعتی , تحریم‌ , تولید کننده , الزمات رونق تولید , آقازادگان , تولید کنندگان , منابع عظیم انرژی و ثروت ملی

رونق تولید با شعار ممکن نیست!

------------------------------------------------

قلم دکتر آرتور هوسپیان


نوع مطلب :
برچسب ها : رونق تولید، صنعت، جهش تولید، ساخت و تولید، تولید، کارآفرینی، تولید کننده،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Free counters!
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات